Belflori pihennk teljesen szokvnyosan indult. Felfrissttettem aSea’s Lordkszleteit, ptoltattam nhny megkopott-tnkrement alkatrszt. Kzben a legnysgem nagy odaadssal ltogatta a kocsmkat s bordlyokat. Jmagam a kormnyzi palota, a boltok s a templom krnykn tltttem az idmet, sajnos igen kevs eredmnnyel. A szp Jacqueline de Bijou sehol sem mutatkozott. Mr csak Carla-ban bzhattam, aki korareggel eltnt, hogy valra vltsa az grett. Fogalmam sem volt, hogyan akar sszehozni egy tallkozt a kormnyz lenyval, de biztosra vettem, hogy valamikppen megtallja a mdjt.
Msnap dlben egy cifra uniformisba bjtatott emberke stlt az asztalomhoz a Hattyban. Mly meghajlssal ksznttt, mintha legalbbis valami gazdag nemes lettem volna, nem pedig egyszer hajskapitny. Aztn halk, affektl hangon kzlte, hogy a kormnyz r ltni kvn.
Monsieur Francois de Bijou meglehetsen gondterhelten fogadott. Udvariasan kikrdezett, hogy sajt hajmmal jrom a tengert, vagy Jakab kirly flottjnak egyik egysgvel. Amikor megtudta, hogy a magam ura vagyok, felkrt egy bizalmas kldetsre. Egyik gynke, August Bromont vek ta Gray Sails-en lt, a piratok kztt. Nagyjbl havonta kldzte a jelentseit, amikor egy bizonyos francia keresked megltogatta a szigetet. Most azonban valami baj trtnhetett, mert a kormnyz r mr hrom hnapja nem kapott tle semmilyen jelentst. Monsieur de Bijou ezertszz aranyat grt, ha kidertem, mi trtnt az gynkeivel.
Ez a megbzs ugyan jcskn lervidtette tervezett belflori pihenmet, de mivel gyis Shark Island-ra akartam vitorlzni, a felknlt msflezer arany kellemes radsnak tnt. gy aztn harmadnap reggel, napkelte utn felszedtk a horgonyt s elindultunk Gray Sails s persze Shark Island fel.
1604. mrcius 18. –21 ra 58 perc
1604. mrcius 19. Gray Sails6 ra 24 perc
Soha mg olyen kellemes utam nem volt, mint Granda Avilitl Belflorig s Gray Sals-ig. Hiba tiltottam ki a kabinombl Carla-t, ha nem volt erm elkergetni, amikor estrl estre bebjt mellm az gyba. Kt hten t minden nap megfogadtam, hogy tbb semmikpp sem engedek a csbtsnak! De minden este gyengnek bizonyultam, s minden jszaka olyan gynyrben volt rszem, mint mg soha. Mig sem tudom, az letrt akart ilyen mdon hlt adni, vigasztalsnak sznta tettt, vagy valami egszen ms vezette Carla-t. De azt az utazst, amg lek nem felejtem el!
Belflor elhagysa utn nyolc nappal, jval napnyugta utn vakodtunk be Gray Sails lagnjba. Habr elvileg bkt ktttnk Beltroppal, nem bztam a vn gazemberben. Az volt a tervem, hogy megprblok a kocsmban rdekldni August Bromont utn. Carla vratlanul elm llt s kzlte: velem jn, hogy a segtsgemre legyen a keressben. Elkpzelni sem tudtam, mire gondol, de vgl beleegyeztem, hogy is partra szlljon velnk.
Carla szorosan a karomba kapaszkodva vezetett Dullarse kocsmja fel. Odabent aztn az egyik asztalra mutatott, hogy ott vrjam meg. Pillanatok alatt elvegylt a rszeg piratok s lotyik kztt. Itt-ott megllt, megsimogatott egy-egy szakllas poft, beszlgetett pr szt valakivel, rnevetett egy-egy frfira. Aztn alig egy fertlyra mltn az asztalomhoz vezetett egy nyeszlett kis emberkt. August Bromont nhny krdst tett fel, melyekre monsieur de Bijou mg Belflorban megtantotta a helyes vlaszokat. A kis francia nmileg engedett gyanakv merevsgbl, de nem lett sokkal kzlkenyebb. A kezembe cssztatott egy lepecstelt levelet, meg egy hajfonatot, hogy mindkettt vigyem el minl elbb monsieur de Bijou-nak.
1604. mrcius 19. –15 ra 39 perc
1604. mrcius 21. Shark Island6 ra 02 perc
Brmennyire siettetett is August Bromont, Belflor helyett elbb Shark Island-re vitorlztam. gy gondoltam, ha monsieur de Bijou hrom hnapot tudott vrni a jelentsre, annyit mg ki fog brni, amg Carla-t partra teszem Ulsson szigetn. Flton lehettnk Gray Sails s Shark Island kztt, amikor a nyakunkba szakadt a vihar. Pokoli szlben, hzmagas hullmok kztt vergdtnk be Shark Island vdett blbe.
Az ri mdon belm karol, fekete haj Carla-val igen nagy feltnst keltettnk a Vg Pokolban. Letelepedtnk Ulsson hordja mell, s rviden elmondtam a piratvezrnek Carla trtnett. Azt sem hallgattam el, hogy a mglya ell menektettem Shark Island-re a lnyt. Olaf megrten blogatott, mikzben majd felfalta a szemvel Carlat, de azrt meggrte, hogy megrzi nekem, amg visszatrek. Kijavtottam, hogy Carla nem az enym s kzben biztosan flig vrsdtem, mert a vn kujon krrvend vigyorral figyelte a dadogsomat. Vgl knomban letettem elbe egy ersznyt tszz arannyal, hogy segtsen Carla-nak valamilyen hzat venni s j letet kezdeni a szigeten.
Msnap estre ellt a vihar s felkszltnk a reggeli indulsra. Mieltt elhagytam volna Shark Island-et, Tommy Barkhead kocsmros megkrt, hogy szerezzem meg neki Skullshores rgi trkpt monsieur de Montferrat, Isle d’Orange kormnyzjnak klnleges rgisg-gyjtemnybl. Tommy szerint a trkpet sok ve, a nagy fldrengs eltt rajzoltk, amikor mg francik laktk Skullshores szigeteit. Elvllaltam a megbzst, br elkpzelni sem tudtam, mivel vehetnm r a francia nagyurat egy effle zletre.
1604. mrcius 29. –19 ra 47 perc
1604. mrcius 30. Belflor11 ra 49 perc
Azt hiszem, tvedtem monsieur de Bijou trelmt illeten. Mr besttedett, mire horgonyt vetettnk Belflorban, de szinte azonnal megjelent a Sea’s Lord mellett egy csnakban Roger de Forbin kapitny, hogy haladktalanul a kormnyz r el ksrjen. A rakparton hint vrt rnk, hogy mg a gyaloglsra se kelljen idt vesztegetnnk. Maga a palota fnyesen kivilgtva hirdette, hogy a kormnyz r ppen estlyt ad.
De Forbin kapitny egy-egy intsre azonban minden ajt megnylt elttnk, s mire szbe kaptam volna, mr monsieur de Bijou irodjban lltam. A nagyr ppen a lenyval beszlgetett valamirl, amikor a kapitny betesskelt a ktszrny ajtn. Mly meghajlssal dvzltem monsieur de Bijou-t s lenyt, igen csak szgyenkezve egyszer ruhzatom miatt. Csak egy ing volt rajtam, amit nagyon is megfelel viseletnek reztem a Sea’s Lord fedlzetn, de annl kevsb itt, a palotban. Fknt a dszruhbn feszt kormnyz r, s az n angyalom eltt.
Monsieur de Bijou futlag bemutatott a lenynak, aztn mris August Bromont levelt krte. Azonnal neki is lt elolvasni, n pedig vgre boldogan szba elegyedhettem Jacqueline-nal. Beszlgetsnk azonban sajnlatos mdon igen rvidre sikerlt. A kormnyz mg flig sem olvasta el a levelet, mikor elszrnyedve felkiltott. Rgi bartjt, Thierry la Moulle-t, aki kereskedknt tartotta a kapcsolatot Bromont-nal, lelepleztk s elfogtk Beltrop emberei.
Monsieur de Bijou arra krt, hogy haladktalanul vitorlzzak Isle d’Orange-ra. Sebtben megrt levelvel meg kellett keresnem Aurelien Dupre-t, a Francia Kereskedelmi Trsasg elnkt. Monsieur de Bijou a lelkemre kttte, hogy szemlyesen is tmogassam a levlben lert krst, s felttlenl szerezzem meg Aurelian Dupre jindulatt s a Kereskedelmi Trsasg klcsnt Thierry la Moulle vltsgdjra.
1604. prilis 01.13 ra 01 perc
Belflor-hoz kzel, szakra
Kt nappal Belflor elhagysa utn egy tizenkt gys light gallion keresztezte az utunkat. Mivel angol lobogt hordott az rbocn, nem igazn zavart a kzelsge, amg egy fordul utn rnk nem sttte t bal oldali gyjt. Szerencsre nem valami jl cloztak, csak egyetlen lvedkk szaktotta t a Sea’s Lord elrbocnak derkvitorljt, a tbbi rtalmatlanul a tengerbe loccsant.
Azonnal elfordtottam a Sea’s Lord-ot s Dreyfus a tat kt gyjval viszonozta elszr a Mary’s Fancy tzt. Csakhogy az lvedkeinek egyike hatalmas, messzehangz reccsenssel be is csapdott a kis haj derekba. Aztn a jobboldali sortznk szinte lekaszlta az angol lobogjt kzben feketre cserl light gallion vitorlit.
Nem akartam tbb idt az alattomosan tmad Mary’s Fancy-re pazarolni s eszemben sem volt az embereim lett kockztatni egy ilyen szegnyes zskmnyrt. Magra hagytuk a vitorlk nlkl sodrdni kezd pirathajt, s folytattuk siets utunkat Isle d’Orange fel.
1604. prilis 03. –7 ra 23 perc
1604. prilis 03. Isle d’Orange18 ra 47 perc
Isle d’Orange-on fogtam egy klykt a rakparton s egy ezstt grtem neki, ha gyorsan elvezet monsieur Aurelien Dupre hzhoz. A gyerek vgl olyannyira meg akarta szolglni a pnzt, hogy alig gyztem lpst tartani vele. A Kereskedelmi Trsasg elnknek emeletes hza eltt kifizettem a vezetmet, aztn nekiestem a vaskos kopogtatnak.
Aurelien Dupre alacsony, kvr emberke volt, mvszien megformlt bajuszkval s kecskeszakllal kerek kpn. Hmmgve elolvasta monsieur de Bijou levelt, aztn fejcsvlva megkrdezte, mekkora sszegre tartana ignyt a belflori kormnyz r mltsga. Ez az aprsg ugyanis valahogyan kimaradt a hevenyszve megrt levlbl. Nagyjbl megsaccoltam Beltrop kapzsisgt, s tizentezer aranyra becsltem Thierry la Moulle vltsgdjt. Amikor monsieur Dupre meghallotta, hogy mire kell a klcsn, felemelte az sszeget hszezerre. Behvatta a titkrt, s kt pldnyban megratta a vltt, mely szerint monsieur de Bijou a klcsn sszegt tizenkt szzalk kamattal megfejelve tartozik visszafizetni egy ven bell. Mire delet kongattak, egy vasalt ldikban megkaptam a pnzt s a vlt msolatt.
Miutn a ldikt biztonsgba helyeztem a kabinomban, megltogattam a sziget kormnyzjt. Monsieur de Montferrat jkedven fogadott s vicceldve megkrdezte, most melyik tisztje rdekben kvnok eljrni. Amikor elmondtam, hogy ezttal csak egy rgi trkp rdekelne, igen elcsodlkozott. Nem hitte volna, hogy engem is rdekelnek a rgisgek, de kszsgesen megmutatta a Skullshores-rl kszlt rgi, szakadozott trkpt. A megfakult rajzolat nemcsak a szigetek partvonalt brzolta igen rszletesen, de ksztje mg a Shark Island-en valaha llt francia vroska hzait is megrajzolta. Magamat is gyjtnek hazudva megkrdeztem nemes nvrokonomat, mennyirt adn el a rgi trkpet. Sajnlatos mdon monsieur de Montferrat nem kvnta eladni gyjtemnye ezen becses darabjt. Mgsem kellett res kzzel tvoznom Isle d’Orange-rl. Beszlgets kzben az ifj kormnyz tekintete tbbszr is megakadt Tel-Kerraton vsrolt dszes trmn, s ha eladni nem is akarta a trkpt, elcserlni vgl hajlandnak bizonyult.
A kormnyzi palotbl egyenesen az Aranyfcnba indultam egy ksei ebdre, amikor szinte a semmibl elbukkant Josephine Lodet. Szerencstlen azonnal a karomba kapaszkodott s mg mindig az elveszett gyrjt kereste. Elvettem az ersznyembl a Francesctl vsrolt kszert, mire a szegny asszony srgrcst kapott. Karonfogtam s elvezettem az Aranyfcnba. Mire az iv kszbhez rtnk, Josephine-nek eszbe jutott a fia, akinek vekkel korbban talizmnul adta a gyrt. Azt is tudta, hogy Samsonnak mr rgen haza kellett volna trnie. Josephine lassan visszatr emlkei kztt vgl felbukkantak Nevis szigetn l rokonai is. Leltettem az egyik sarokba a csendesen srdogl asszonyt s ebdet rendeltem neki is. Bcszul adtam tven aranyat Jean-Paul Brienne fogadsnak, hogy a rokonaihoz utaztassa Josephine-t, Nevis szigetre.
1604. prilis 05. –12 ra 28 perc
1604. prilis 07. Belflor6 ra 16 perc
Monsieur de Bijou igen elgedett volt, hogy alig hat nap alatt meghoztam a klcsnt Isle d’Orange-bl. Elmorzsolt egy cifra kromkodst, mikor eszbe idztem, hogy az sszeget bizony elfeledte belerni a levelbe. Annl elgedettebb volt, hogy monsieur Dupre-vel ezt a krdst is olyan jl megoldottuk. A klcsnre szabott kamat viszont mr egyltaln nem tetszett neki, de el kellett fogadnia, hiszen olcsbban sehonnan sem juthatott volna ilyen gyorsan pnzhez. gyessgemet s gyorsasgomat 2500 arannyal jutalmazta s mris adott egy jabb megbzst.
jra el kellett vitorlznom Gray Sails-re s kiderteni, hogy mekkora vltsgdjrt hajland Beltrop szabadon bocstani Thierry la Moulle-t. Arra is r kellett valahogy beszlnem Gray Sails urt, hogy a fogoly s a pnz cserjre ne az szigetn, hanem semleges terleten, mondjuk Telltakon kerljn sor. Nem akartam felhvni mltsga figyelmt a kis szigetre azzal, hogy elre elmondom, Beltrop brhol inkbb trgyalna a francia kldttekkel, mint Telltakon.
Mieltt elhagytam volna Belflort, monsieur de Bijou killtott egy francia Letter of Marque-ot a nevemre, hogy igazi francia megbzottknt trgyalhassak Beltrop-pal. Tudtam, hogy ez a levl sem vdhetne meg, ha Beltrop az letemre trne, mgis rmmel vettem t. No nem Franciaorszg szolglatnak rltem, hanem annak, hogy az irat tvtelekor jra tallkozhattam Jacqueline-nal. Ezttal is csak nhny szt vlthattunk, de legalbb lthattam t!
1604. prilis 16. –2 ra 26 perc
1604. prilis 16. Gray Sails11 ra 23 perc
Mg stt volt, mikor hajnalban megrkeztnk Gray Sails el. Ezttal nem beosonni akartam a lagnba, ht szlbe lltunk s megvrtuk a napkeltt. Akkor felvonattam a francia lobogt s egyenesen Beltrop erdje eltt vetettem horgonyt. Felvettem a legjobb ruhmat s kt puccba vgott emberemmel egyenesen a kalzvezrhez mentem.
Beltrop gnyosan vgigmrt, aztn megjegyezte: ltja, hogy mris tltettem az apmon. Malcolm Sharp az letrt cserbe sem vltott volna lobogt, nem gy, mint n. Megkrdezte, mennyi aranyat hoztam a francia kmrt cserbe. sszehzott szemmel hallgatta vgig monsieur de Bijou zenett, aztn megveten megrzta a fejt.
–Mondd meg a bkaev francia kormnyzdnak, hogy nem alkuszom!–mondta lebiggyed szjjal Beltrop.–Ha kell neki a nyomoronc kme, egy hnapon bell idekld rte szzezer aranyat. Nem Telltak-ra, hanem ide, az n szigetemre! Ha csak egyetlen napot is ksik, fellgatom a „kereskedjt”!
1604. prilis 23.9 ra 39 perc
Belflor-hoz kzel, DNyugatra
Siettem Belflorba Beltrop vlaszval, br nem hittem, hogy monsieur de Bijou teljesteni tudn ezt az arctlan kvetelst. Napokig esemnytelen utunk volt, de aztn egy httel Gray Sails elhagysa utn tallkoztunk a Jane’s Fortune speedy gallionnal, mely fekete lobogjval a frboc cscsn bszkn rnk tmadott.
Amint meglttuk a Jane’s Fortune lobogjt, kitrtnk elle s kihasznlva csatakgyink ltvolt rgtn tz al is vettk. A piratok buzgn viszonoztk sortzeinket, de lvedkeik a nagy tvolsg miatt rendre elkerltk a Sea’s Lord-ot. A mi csatakgyink viszont Dreyfus irnytsval mdszeresen tnkrelttk a galliont. Alig egy rval a csata kezdete utn a Jane’s Fortune leadta az orrt s merlni kezdett, mi pedig folytathattuk az utunkat Belflor fel.
1604. prilis 24. –20 ra 59 perc
1604. prilis 27. Belflor6 ra 31 perc
Monsieur de Bijou dbbenten hallgatta Beltrop hihetetlen kvetelst. Csggedten csvlta a fejt, s kijelentette, hogy brmennyire szereti is a bartjt, ekkora sszeget mg magrt Belflorrt sem tudna kifizetni. Radsul kevss valszn, hogy Beltrop akr monsieur la Moulle-t, akr a vltsgdjat Gray Sails-re szllt kapitnyt lve elengedn a szigetrl, amint rtehette a kezt az aranyra. Brmilyen j bartjnak tartotta is a kormnyz a bajba jutott kereskedt, semmit sem tehetett rte.
Ltva monsieur de Bijou tehetetlen elkeseredst, felajnlottam, hogy megksrlem a magam erejbl kiszabadtani a bartjt. A kormnyz rmmel fogadta az ajnlatomat s azonnal parancsot adott, hogy a Korona kltsgre szereljk fel az tra a Sea’s Lord-ot. A segtsg dacra majdnem kt napba telt a friss vz, az lelmiszer s lszer berakodsa. A munka javt a tisztjeim vgeztk, n ugyanis megint buzg templomjr lettem. Ezttal azonban rm mosolygott a szerencse. Nemcsak, hogy lthattam mademoiselle de Bijout, de a szp kiszasszony mg szba is elegyedett velem. Megengedte, hogy egszen hazig ksrjem a templombl s tkzben hlsan megksznte, hogy kockra teszem az letemet az desapja bartjrt.