I. Az utak kezdete
2.
Mg a tbbi kadt felsorakozott mellette, Anela vgignzett a tvoli hegyek kk ormain, felnzett az indigkk gre s a Napnl tompbb, srgsabb fny csillagra. Nem Stiel csillaga volt, ahov nyri gyakorlatra indultak, mgis biztonsggal tlttte el. Kt napja, mita az Ariel egyik reaktora meghibsodott, most elszr tnt el a fojtogat gombc Anela torkbl.
Eredetileg csak utazsuk utols navigcis pontja lett volna Saaten, de manverezs kzben vratlanul felszktt az ts reaktor hmrsklete. Oresin kapitny csak Stielen akarta megjavttatni a hajjt, de a szablyzat szerint a hibt jelentenie kellett a legkzelebbi llomsnak. A saateni replsirnyt pedig a jelents nyugtzsa helyett azonnali leszllsi parancsot adott az Ariel-nek.
A kadtok hszfs csapattl alig tizent lpsnyire, egy aclkk busz rnykban Oresin kapitny beszlgetett ngy saatenivel. Hrom idegen a kapitnyhoz hasonlan a Terraflot egyenruhjt viselte. A negyedik, a bzislakk megszokott szrke overalljba ltztt frfi kiss elhzdott a tbbiektl, htt a busznak vetette, mintha vdelemre lenne szksge a katonkkal szemben.
A megbeszls tmja rezheten az Ariel s a hsz kadt sorsa volt, mert mind az ten srn tekintgettek a fiatalok fel. A szrke overallos komor kppel tbbszr is megrzta a fejt, mg a tisztek – lkn Gita Larke ez idig csak fnykprl ismert btyjval – lthatan igyekeztek rbeszlni valamire. Vgl a civilnek minden tiltakozsa ellenre el kellett fogadnia a tbbiek rvelst, mert nmi tnds utn kelletlenl blintott, s maga lpett a kadtok el.
– dvzlm nket a vrosunkban – szlalt meg seszn hajt flresprve alacsony homlokbl. – Khol Aren vagyok, Saaten polgrmestere. Remlem, a lehetsgekhez kpest jl fogjk rezni magukat nlunk! A vrosunk sajnos mg nem kszlt fel ennyi ltogat fogadsra, gy aligha tudjuk biztostani nknek az otthon meg szokott knyelmet. Amg az Ariel-t kijavtjuk, hogy haza indthassuk a Fldre, termszetesen gondoskodunk nkrl. Semmiben sem fognak hinyt szenvedni, de cserbe a segtsgket kell krnnk Saaten mhelyeiben. Az rvdelmi parancsnokunk, Kirz Larke majd gondoskodik arrl, hogy a munkjuk megfeleljen a Stielen tervezett gyakorlatuknak.
Utols szavai kzben Khol a saateni tisztek fel intett, mire az egyik katonsan elrelpett s tisztelgett a kadtoknak. Olyan magas volt, mint Khol Aren, de az arca keskeny volt, a haja meg fekete, s nem utols sorban volt Gita btyja.
– J napot, kadtok! Kirz Larke vagyok, Saaten rvdelmi parancsnoka. Amint Khol Aren mr elmondta, a mi telepnk sajnos mg nem egy vilgvros. Nem grhetek igazn komoly gyakorlati kpzst sem, mert nhny napon bell megrkeznek az eleve ide irnytott kadtok is. Negyven nvendk pedig tl sok a mi mszaki szemlyzetnk mell. Ennek ellenre risi szerencsjk volt az Ariel balesetvel. Hrom napja kaptuk a hrt, hogy a csengizek kt httel ezeltt ostrom al vettk Stielt. Ha a terv szerint csak treplnek a mi rendszernkn, ppen belefutottak volna az ellensg flottjba.
Kirz rvid sznetet tartott. Egyenknt nzett vgig a kadtokon, szavai hatst figyelve az arcukon.
– Amg nlunk lesznek, a Toronyban s a karbantartsnl fognak dolgozni. Egymst vlt brigdokban segdkezhetnek a vadszgpeknl, az Ariel javtsban s az rfigyelsnl. A mai napot fordtsk pihensre s berendezkedsre! Holnap kilenckor vrom magukat a Torony alatt, a Trsalgban. Most menjenek Khol Arennel, aki a szllsukra vezeti nket!
Khol a vrakoz buszhoz irnytotta a kadtokat. Amg a fiatalok az lsek fl emelt csomagjaikkal benyomakodtak a meglehetsen szk utastrbe, vezetjk a kocsi kormnyhoz telepedett. Htrafordulva megvrta, mg mindenki helyet tall magnak, aztn szles vben a kozmodrom kijrata fel fordtotta a buszt.
A fiatalok nyakukat tekergetve igyekeztek felmrni Saaten rrepltert. Lehangol volt, hogy mindssze hat start-tlcsrt szmolhattak ssze. De mg azoknak a fele is resen ttongott. Az Ariel-en kvl csupn kt msik, hasonlan hasas szllthaj llt a kozmodromban. Az egyik krl daruk hossz karjai fordultak ide-oda, kontnerek sort emelve a teherhaj nyitott rakodnylsaiba. A msikat krlvev llvnyok kztt hegesztk fnye villogott, amint a burkolatt foltoztk. Nylvn az a haj hozta Stiel ostromnak hrt Saatenre, ttrve a csengiz trhajk kztt.
A start-helyeket s rakodutakat csak egy keskeny fves sv vlasztotta el az rvadszok kifutplyjtl. A ktszz mter szles betoncsk s mellette a lmpk sora a htuk mgtt nylegyenesen nylt a tvoli horizont fel. Elttk balra kanyarodott egy tucatnyi lapos tetej, tgas hangr kz, melyek Saaten vdelmi flottjt rejtettk.
Utasainak nzeldse kzben a busz elrte a Tornyot s mellette a repltr kijratt. Maga a Torony egy hossz, ktszintes plet tetejrl nyjtzott az g fel. Valjban cseppet sem klnbztt brmely ms repltr irnyttornytl. Tetejn antennk erdeje meredezett, hatalmas ablakai hagyomnyosan pomps rltst biztostottak a szemlyzetnek az rrepltrre, br az irnytst mszerekkel s nem szabad szemmel vgeztk.
– Ez itt a Torony – intett jobbra Khol Aren, amint a telep futcjn elhajtott a szrke, ktszintes plet eltt. – Ez Saaten szve. A fldszinten van az tkez, a Trsalg s a Knyvtr. Az emeleten pedig a vrosunkat s az rreplteret irnyt hivatalok s berendezsek.
Khol a Torony tls oldaln egy raktr eltt llt meg a busszal. Beterelte a kadtokat egy kellemesen hvs terembe, ahol egy mogorva raktros elltta ket mindennel, amire saateni tartzkodsuk alatt szksgk lehetett. Kaptak egy-egy rgi vgs csuklrdit, a helyi idre hangolt, huszonhat rs kijelzs rval. Aztn sorban belltak a "szabflkbe", s alig egy ra leforgsa alatt valamennyien kaptak kt megfelel mret overallt a karbantarti gyakorlatokhoz.
j holmijukkal a fiatalok megint benyomakodtak a buszba, s vgre megnzhettk az egsz vrost. A raktrak kzl visszamentek a Torony el, aztn Khol vgigrobogott a telep futcjn, mind a kt tucat, sznes vakolat lakhz kztt. Az elre gyrtott elemekbl kszlt ktszintes pletek lehangol egyformasgt a saateniek sznes, egyni vakolssal s a hzak kz ltetett temrdek virggal igyekeztek feloldani.
Azon mr egyik kadt sem lepdtt meg, hogy a buszuk a telep legszls lakhza eltt fkezett le. Pontosabban szlva az utols elttinl. Mert volt mg egy flig ksz plet az hzuk s Saaten gabonafldjei kztt. A telep teljes, nyolc-tz fs pt brigdja ott tstnkedett az ptkezsen. Ketten egy automata segtsgvel betonra emlkeztet manyag habot tltttek a fldn fekv sablonok egyikbe. A tbbiek kt ksz panelt igyekeztek a helyre emelni. Legalbbis ezzel foglalkoztak, amg szre nem vettk a szomszd hznl a buszbl kisorjz fiatalokat.
Khol mogorva pillantst vetett az pt-brigdra, aztn gondterhelten szmba vette a kadtokat, vgl mind a hat emeleti lakst felnyitotta elttk:
– Csak ngyszemlyes laksaink vannak. Tudom, lesz pr res hely, de csak gy oldhat meg a nemek szerinti elklnts. Ha megheznek, az tkezben a rdiszmuk betsvel kapnak reggelit-ebdet-vacsort. Ha valami extra finomsgra vgynnak, azt maguknak kell fizetnik. A telepet lehetleg ne hagyjk el lttvolsgon tl, mert kevesen vagyunk elkborolt kadtok felkutatshoz!
A hat laks igazbl sem tgasnak, sem knyelmesnek nem volt nevezhet. Leginkbb arra voltak jk, hogy ngy, munkbl fradtan hazatr embernek hlhelyl szolgljanak. Lakszoba, zuhanyoz, egy apr mellkhelyisg s erkly tartozott mindegyikhez. A szobkat teljesen kitlttte a ngy gy, kt szekrny s egy hossz asztal az erkly ablaka alatt kt komputer csatlakozival. Csak a csatlakozkkal, mert maguk a gpek mg nem voltak beszerelve egyik laksban sem.
A dlutn htralev rszben a fiatalok mindent megprbltak, hogy otthonosabb tegyk szobikat. A falakra jsgokbl kivgott kpeket ragasztottak. Az gyak fltti polcokra kiraktk a knyveiket s kabalaknt rztt csecsebecsiket. res flakonokbl mg vzkat is rgtnztek, amikbe a hzak kztt szedtek friss virgot.
Mg flig sem vgeztek munkjukkal, mikor korg gyomrukrl eszkbe jutott, hogy legutbb mg az Ariel-en kaptak enni. Azta bizony eltelt pr ra, ht kzfelkiltssal megszavaztk, hogy felkeresik a Khol Aren ltal emltett tkezt.
Szerencsre a Torony mg gyalog sem volt messze. Keresnik sem kellett az tkezt, mert a saateniek hatalmas tblkkal jeleztk a Torony fldszintjn, melyik ajt vezet a Knyvtrba, a Trsalgnak keresztelt zens szrakozhelyre s melyik az tkezbe.
Az hes kadtok dvrivalgssal tdultak be a ktszrny ajtn, egy j vacsora remnyben. Aztn meglepetten visszahkltek. A tgas helyisgben legalbb szz helybli vacsorzott s beszlgetett – a friss alapts telepekre jellemz mdon – tbbsgkben fiatal frfiak. Az ajt fel fordul arcok, a varzstsre elnmul beszlgetsek jeleztk, hogy ezen az estn a kadtok jelentettk Saatenen a legnagyobb szenzcit.
Az rdeklds kzpontjba kerlt fiatalok nhny pillanatig szinte riadtan lltak az ajtban, aztn sztlanul a jobb oldali falat teljes egszben elfoglal robot-szakcshoz vonultak. A Kapcsolat ta egyre tbb nkiszolgl tteremben jelentek meg ezek a szerkezetek, fleg a Saatenhez hasonl telepeken, ahol sosem volt elg ember az lland konyhaszemlyzet fenntartsra. A saateni robot-szakcs azonban nemcsak a mreteivel kprztatta el Anelkat. Kttucatnyi telkiad nylsa mellett szokatlanul hossz knlat-jegyzk vilgtott. Ehhez jtt mg az egyni zls szerint bellthat fszerezsek listja.
A gyakornokok egy csoportban telepedtek le a szabadon maradt asztalokhoz. Sztlanul s kedvetlenl ettek, mert a saateniek tovbbra is nma figyelmkkel tntettk ki ket. Lthatan alig vrtk, hogy a kadtok befejezzk a vacsorjukat. Amint az els lny elindult res tlcjval a robot-szakcs fel, ten is ugrottak segteni neki.
Elbb csak egy ajtt nyitottak a szomszdos Trsalgba, de amikor odat megszlalt egy zenegp sorra flretoltk a tbbit is, teljesen egybenyitva a kt helyisget. Elszr persze a lnyokat hvtk el tncolni, de aztn elkerlt mind a kilenc saateni hlgy is, a fik rmre. A hoppon maradt kadtok sem szabadultak. Hamarosan npes csoportok gyltek krjk, hogy a Fldrl, az utazsukrl s ezernyi ms jelentktelen aprsgrl faggassk ket.
Anela sosem volt nagy hve a tncnak, most mgis magval ragadta a forgatag. A Trsalgban egyre ntt a zsfoltsg, partnerei srn vltottk egymst, percnyi pihent sem hagyva a lnynak. A legzavarbb azonban az volt, hogy tncosai nhny erltetett szellemeskeds utn valamennyien sablonosan a tvoli Fldrl kezdtk krdezgetni. Taln mg ezt is elviselte volna, ha a zenegp nem vlt egyre hangosabban. De a zene lassan mr kellemetlenl dbrg zajj ersdtt, s Anela egyre nehezebben tudta tlkiablni, hogy udvariasan vlaszolgatni tudjon tncpartnereinek.
Az illendsg kedvrt trt egy darabig, de vgl megelgelte a dobhrtyit fenyeget "zent". Soros tncosval tksrtette magt az tkezbe. Megivott egy klt, majd elnzst krve elbb a mosdba ment, onnan pedig kistlt az jszakba.
Eredetileg egyenesen a szllsukra akart menni, de a lmpk gyr fnyn tl pislkol csillagok msfel csaltk. Kistlt a telep szlre, csillagszkodni egy kicsit. A Fldn is egyik kedvelt idtltse volt a csillagokban gynyrkdni egy-egy szp nyri jszakn s Saaten mg ismeretlen gboltja egsz sor csodt grt.
Kirve a lmpk fnykrbl, no meg a hzak kzl is, Anela htraszegett fejjel keresglni kezdte az ismers csillagkpeket. Saaten egn azonban kevs meghatrozan ers csillag ragyogott. Helyettk a Tejt jl kivehet, az otthoninl szlesebb fnysvja kdltt az gen. Szles folyamknt hzdott a lthatrtl a zenitig, ahol kt gra szakadt.
Vratlanul mesebeli illat terelte el Anela figyelmt kedvenc csillagairl. Klns, fszeres illat-ftyolt sodort fel a szell. A Fld trpusi virgainak bdt lehelett idzte, br nem volt olyan tmny, mindent elnyoman ers. Nhny szippants utn szinte ntudatlanul indult az illathoz tartoz virg keressre.
Az egyik lakhznak a Futctl tvolabbi vgn, ppen egy lmpa alatt tallt r a lila klnbz rnyalataiban pompz virgcsodra. Els pillantsra egyetlen, harminc centi tmrj, sszetett kehelynek tnt az egsz virg. Csak kzelebbrl derlt ki, hogy szorosan egyms mellett nyl virgtlcsrek sokasgbl ll. Az alig t centis kelyhek leginkbb az otthoni oroszlnszjra emlkeztettk Anelt. Nmelyik kehely szorosan csukva volt, msok des illatokat rasztva tgra nyltak. A telep kzepbl ujjnyi vastag szr nyjtzott, vllmagassgban gyerek-klnyi gubt ringatva. A szr tvnl s a virgtelep szlnl szles, tsks levelek sorakoztak.
Anela egszen a csods virg fl hajolt s mlyen beszvta a fahj s vanlia keverknek tn illatot. Az arcn valami pkhlnyi rintst rzett, mire irtzva elkapta a fejt a virg kzelbl. A kvetkez pillanatban a szles levelek meglep gyorsasggal sszecsukdtak, mretes tskkkel tzdelt kupolt bortva a lila virgkelyhekre.
– A moratis nem szereti a tlzottan kzeli ismeretsgeket! – nevetett fel valaki Anela mgtt.
A lny apr sikkantssal perdlt htra. gy elmerlt a virg csodlatban, hogy szre sem vette a mgje stl Gitt s btyjt.
– Most boldog vagy?! – vgott egy fintort bartnje fel Anela. – J jtk ijesztgetni a msikat?
– Bennnket is ennek a csodavirgnak az illata vonzott ide – kuncogott mg mindig Gita.
– Csak segteni akartam – szabadkozott mosolyogva Kirz. – Aki elszr tallkozik a moratissal, nem szabadul a bvkrbl, mg meg nem karmolja a kezt.
– Mirt csukdott ssze ilyen gyorsan? – guggolt le Gita a virgot rejt zld kupola mell.
– gy vdekezik. A gub s a levelek kztt vkony szlak lebegnek. Ha valaki szaktani akar egy moratis kelyhet, annak vigyznia kell, nehogy hozzjuk rjen.
– Fura virg – csvlta a fejt Anela. – Hogyan termkenytik meg a rovarok, ha ennyire vdekezik?
– A rovarok knnyedn treplnek az rzkel szlak kztt. Legtbben persze vesztkre teszik, mert a moratis hsev. A bezrt kelyhekben ppen a zskmnyt emszti.
– Akkor is csodaszp – llt fel Gita. – Mirt nem ltettek belle tbbet a telepen?
– Mert csak ilyenkor szp. sszel mindenki eltkozza a moratisokat. Mikor megrnek, ezek a gubk ezerszm szrjk a szlbe a moratis hossz, rept pelyhekkel tzdelt tsks magjait. Azok az rdgi magvak a legszorosabban zrt ruha al is bejutnak, s pokolian megknozzk az embert.
– Akkor a moratis pont olyan, mint Saaten – blogatott Gita. – Lehet akrmilyen szp a telepetek, ha a vezettk elviselhetetlen! Hogy tudttok egyltaln megvlasztani polgrmesternek?
– Kholnak tnyleg kevs bartja van, de a tudsval s a szervez kszsgvel senki sem versenyezhet. Saatennek pedig nagyobb szksge volt egy rtermett, de undok vezetre, mint egy udvariaskod, tesze-fosza alakra. Amiket nektek mondott, roppant udvariatlan dolgok, de sajnos a legutols szig igazak. Ha lenne mivel, mr holnap hazakldenlek benneteket n is.
– Ennyire tban vagyunk? Vagy ennyire komoly a csengiz veszly? – krdezte Anela kicsit csaldottan, mert Gita napok ta ismtelgette, hogy milyen arany letk lesz Kirz telepn.
– Inkbb az utbbi. Csak ngy ve tmadtk meg az els bzisunkat a csengizek s Stiel mr a tizenhetedik elvesztett bolygnk. Az utols hatot nem egszen egy v alatt foglaltk el. s Stiel csak nyolc fnyvre van Saatentl!
Amita 2029-ben a titokzatos idegenek rhaji megszlltk a Fld Pharron nev vilgt, a legtbb beszlgets s vita a hdt csengizekrl folyt. A kezdeti sokkot az eltelt ngy v ugyan tomptotta kiss, de az ellenlls eddigi sikertelensge sosem engedte teljesen elmlni. Pedig a Galaktikus Kzpont a vdekezsben is segtett. Az tmutatsaik alapjn plt ki minden telepen az rvdelem s jtt ltre a Fld leghatalmasabb hadserege, a Terraflot. A bolygk felsznrl startol rvadszok tucatjait teleptettk minden bzisra. Feldert mholdak szzait gyrtottk s lltottk plyra a beteleptett bolygk krl, hzagmentes vdelmi lncot s vgs esetben affle r-aknamezket hozva ltre bellk.
A Fld npe boldogan nnepelte j hseit, akik megvdik a kitelepl trsaikat a csengizektl. Npszer komputeres jtkok szimulltk a bolygk fels lgkrben, illetve a kzeli vilgrben zajl harcokat. Tindzserek ezrei irtottk lelkesen a gyllt csengizeket bks otthonaikban lve. Anelk is jl ismertk ezeket a jtkokat, de a Terraflot kadtjaiknt a harcok valdi kiltsaival is tisztban voltak valamelyest.
Ha a csengizek ostrom al vettek egy bzist, a naszdok csak lasstani tudtk az ellensg vadszgpeinek s cirklinak tmadst. De mg egyetlen blokd al vett bolygrl sem tudtk elzni ket. A legtbb megtmadott bzisrl senki sem trt vissza. Ritkasg volt, ha egy-egy trhajnak sikerlt ttrni az ostromzron, mint a Warrior-nak Stielnl. Az ilyen menekltek beszmolibl kezdtk megismerni a csengizek ostrom-stratgijt a Terraflot vezeti.
– Egy j cirklt ptettek Kozmogrdban, mieltt elindultunk – meslte Anela a legjabb hrt Kirznek. – Raktkkal felszerelt hajt, ami a tervek szerint a csengizek bolygit fogja megtmadni.
– Visszatrnk a j reg stratgiai bombzshoz? – nzett meglepetten a lnyra Kirz. – Annyi elnye biztosan lesz, hogy a csengizeknek is fel kell lltaniuk a sajt bolyg-vdelmi rendszereiket. Ha pedig otthon kell vdekeznik, remlhetleg kevesebb erejk marad a tmadsokra.
– Eddig semmivel sem tudtuk komolyan meglepni a csengizeket – rntott egyet a vlln Gita. – Csodlnm, ha ppen ezt a mdszert nem ismernk!
– Szerintem akkor is ez a legjobb megolds – erltette Anela. – Ers, kombinlt fegyverzet hajkkal a sajt terletkn kell megtmadni a hdtkat.
– Szp terv. De engem sokkal jobban rdekel, hogy te hogyan kpzeled el Saaten vdelmt – fordult a btyjhoz Gita. – Vagy hadititok?
– Egyltaln nem titok. Nagyon egyszer tervem van. Ha a csengizek ostrom al veszik Saatent, a naszdokkal feltartjuk ket, amg leszereljk s kirtjk a telepet. Aztn amikor kifullad az els rohamuk, s visszavonulnak kiss, hogy rendezzk a soraikat, egy sszpontostott tmadssal ttrnk kztk a vadszgpeink fedezete alatt. A bzist semmikppen sem tudnnk megvdeni, de gy legalbb az embereket megmentjk.
A kadtok csapata gyorsan beleszokott a bzis letnek szrke htkznapjaiba. Korn keltek, dlig a kijellt munkahelykn dolgoztak. Ebd utn lustlkodtak a szllsukon, csavarogtak a telep krnykn, de legtbbszr a gyakorl replsre indul vadszgpeket lestk. Naponta megcsodltk a testes, m lendletes vonal gpeket, amint nhny perc alatt eltntek a tvolban, majd tzcsvt hzva az g fel fordtottk az orrukat. Pr nap mlva mr nv szerint ismertk valamennyi piltt s titokban arrl brndoztak, egyszer taln majd k is felszllhatnak valamelyikkel.
A csoport kisebb rsze – a tbbsg szerint a strberek – a Knyvtrban tlttte dlutnjait. Elolvastak mindent, amit a Csengiz Hborrl csak tallhattak s igyekeztek kielemezni az adatokat. Komoly stratgiai vitkba bonyoldtak, hogy melyik csatban mit kellett volna tennik a Terraflot egysgeinek a gyzelemrt, illetve hogyan cskkenthettk volna vesztesgeiket. Szrkletre azonban ez a csoport is mindig megfogyatkozott. Egyre tbben vonultak t kzlk is a Trsalgba, a szoksos esti bulira.
Legtbbszr Gita s Anela maradt utolsnak a Knyvtrban. Csak Saaten napjnak lenyugta utn hagytk ott olvasmnyaikat. Persze k sem a srga csillaghoz igaztottk programjukat, hanem Kirz szolglathoz. Estrl estre egytt vacsorztak, aztn nagyokat stltak a telep krl. Gita termszetesnek vette, hogy bartnje is velk tart s nhny ks jszakba nyl beszlgets utn mr Anela sem rezte feleslegesnek magt a kt testvr mellett.
ppen Kirzzel tlttt estik miatt vltak a lnyok Khol Aren gonosz csipkeldsnek legfbb clpontjaiv. A telep vezetje egybknt is elszeretettel lceldtt a kadtok rovsra. Szemlyes srtsnek rezte, hogy az Ariel javtsnak idejre megterheltk bzisnak mg igencsak ingatag gazdasgt. Anela kln rossz pontokat kapott Kholtl, mert Kirzzel s Gitval bartkozott. Gita mr csak egy fokkal volt jobb a btyjnl. Mert Khol szemben Kirz Larke volt a felesleges s rossz dolgok megtestestje, Saaten megnyomortja. Ha nem lett volnaKirz s az a sok semmittev pilta, a bzis sokkal gyosabban fejldhetett volna! De az rvdelemhez beosztott piltkat s szerelket is a telepnek kellett eltartania. Saatenen ez az osztag a teljes lakossg egy harmadt tette ki Radsul Khol mg vezeti jogait is knytelen volt megosztani Kirzzel, aki vszhelyzetben teljesen el is vehette tle Saaten irnytst.
Egyik esti stjukon aztn Gita el is panaszolta a btyjnak Khol dleltti alattomos csipkeldst, amivel megrkatta egyik bartnjket.
– Kemny di – ingatta Kirz a fejt. – Sajnlom Kathyt, de ha most beszlek Khollal, csak mg jobban szeklni fogja szegny lnyt. Csak annyit tehetek, hogy minden kadtot tveznyelek a hangrokba. Ha nem kerltk Khol tjba, nem tud tovbb piszklni benneteket!
– Te tnyleg nem rtesz bennnket, Kirz? – fakadt ki dhsen Gita. – Nem csak rlunk van sz! Vagy tnyleg nem vetted szre, hogy Khol tged tart a legfbb ellenfelnek?!
– Tartson – rntott egyet a vlln kznysen Kirz. – Ha rmet szerez neki ez a kicsinyes ktzkds, ht tegye! Ahhoz gysincs elg hatalma, hogy rtani is tudjon nekem.
– Csak nehogy tl ks legyen, mire hiszel nekem!
Nem tudni, hogy Kirz hitt-e a hgnak vagy sem, de a tmt rezheten kerlni akarta. Megeresztett mg nhny semmitmond j tancsot, tett pr vllrndtssal felr megjegyzst, aztn msrl kezdett beszlni. Nevezetesen az emberek els elvesztett bzisrl. Pontosabban Pharron ostromnak egyik alig ismert epizdjrl.
Amikor Pharront megszlltk a csengizek, mg semmit sem tudtak az emberekrl. gy az is jdonsg volt a szmukra, hogy a fldlakk jobban brjk a gyorsult, mint k. Ennek a tudatlansgnak ksznheten a Deneb sikeresen kitrt az ostromzrbl, s flszz menekltn kvl a tmadkrl is hrt hozott. Csakhogy a Deneb szemlyzete nem csak csengizeket ltott Pharron mellett!
Beszmolik szerint a Deneb szksvel egy idben a csengizek blokdja mgtt ngy idegen rnaszdot lttak bevillanni Pharron krzetbe. Az j naszdok mretei ktszer akkork lehettek, mint a bzist tmad vadszgpek. Felptskben a csengiz gpekre hasonltottak. A Deneb felvtelei szerint mg hajtmveik is a tmadkt mintztk. Hromtrzsek voltak, mint a csengiz vadszgpek, de nem volt olyan nagy eltrs a trzseik mretben s hrom hajtmvk is volt. A naszdok orrn lapos szenzor-tnyr szrkllett. Ebbl emelkedett ki a tgas, kt rszre osztott piltaflke. Nyilazott vezrskjaik a csengiz vadszgpekkel ellenttben csak felfel nyltak ki a segdtrzsekbl.
– k lettek volna a titokzatos rlakk?
– k bizony – blintott Anela krdsre Kirz. – A Galaktikus Kzpont legalbb is gy azonostotta ket a Deneb kpei alapjn. Szerintk valamifle rnomdok, akik nem akartak szvetsget ktni a Kzponttal a csengizek ellen.
– s mit akartak ezek az … rlakk Pharronnl?
– Ezt sokan szeretnk tudni, Gita. A Deneb szemlyzete csak pr percig lthatta ket, aztn meneklsk kzben Pharron mg kerltek. Amg megfigyelhettk az rlakkat, azok nehz fegyvereket emeltek ki a naszdjaik burkolata all s laza ktelkben Pharron fel repltek.
– Egyszer lttam nhny rszletet a Deneb jelentsbl. Az rjuk szerint az rlakk a csengizek oldaln llnak ebben a hborban.
– Meglehet – vonta meg a vllt Kirz. – De akkor mirt jeleztk tavaly Darlennek a csengiz invzis flotta kzeledtt? Nekik ksznheten sikerlt a bzis lakossgnak felt elmenekteni kt trhajval mg a csengizek megrkezse eltt.
– gy mindjrt rthetbb, hogyan sikerlt a Terraflotnak gy elverni a port a csengizeken Darlennl! – jegyezte meg blogatva Anela. – Knny volt a megfelel helyre sszevonni az erinket!
– Na, azrt annyira nem volt knny – ingatta a fejt Kirz. – Egsz sor bzis maradt vdtelenl s rengeteg rut ntttek ki a betonra, hogy legyen elg csillaghajnk, ami Darlenhez viszi a naszdokat. s persze a diadal sem volt olyan nagy.
– Ktszz vadszgpbl csak hatvanhetet vesztettnk. De a tbbiek feltartottk a csengizeket, amg a flotta mindenkit kimenektett Darlenrl!
– Szval majd hetven pilta s egy bzis elvesztse szerinted mg gyzelemnek nevezhet? – krdezte halkan Kirz. – Hol kezddik akkor a veresg?
– rnomdok? – szlt kzbe Gita, mg mindig a Galaktikus Kzpont jelzjn tndve. – Szerintem ez marhasg! Valahol ptenik kell a naszdjaikat! Valahol egy bolygn biztosan vannak gyraik az rlakknak is! Akkor pedig nekik is van flnivaljuk a csengizektl!
– Kivve, ha a csengizek gyraiban kszl az rlakk felszerelse is!
– Nem biztos, hogy brmelyiktknek igaza van – rzta a fejt Kirz. – Ne feledjtek el, hogy a Galaktikus Kzpont nem vletlenl nevezte rlakknak az idegeneket! Lehet olyan fejlett a technikjuk, hogy nincs is szksgk gyrakra.
– Na persze! Ez mg viccnek is gyenge – hzta gnyos mosolyra a szjt Gita. – Az rlakknl taln a fn teremnek a lzervetk? A naszdjaikat meg gy tenysztik! Vagy szerinted vad naszdokat fognak be, s megszeldtik ket? Ismerik az rreplst, s modern technolgit hasznlnak. A bonyolult gpeket viszont valahol gyrtani is kell!
– A Kzpont legtbb rhajjnak nvesztett kristlyokbl van a burkolata – kelt Kirz vdelmre Anela. – Hasonl mdon kszlnek a komputereik is.
– A Kzpont rhaji organikus kinzetek – tiltakozott konokul Gita. – Egy bonyolult formj, sszetett trhajt mechanikusan mozgatott fegyverzettel nem lehet nveszteni! Klnben is! Mg a nvesztshez is zemek kellenek!
– Lehet, hogy az rlakk valami sokkal mobilabb nveszt rendszert alaktottak ki – vdte az llspontjt Anela. – Kt kln nvesztett alkatrszt pedig nem mvszet sszeilleszteni. Hasonl mdon kszlnek a Terraflot j cirkli is.
– Olyan dolgokrl vitztok lnyok, amikrl fogalmatok sincs. A Galaktikus Kzpont npeirl, technikai szintjrl is alig tudunk valamit, pedig k segtenek neknk. Az rlakkrl viszont a ltezskn kvl tnyleg semmit sem tudunk.
|