8.
Blk konvoja csak este hat ra krl, mr teljes sttsgben rkezett meg a kecskemti laktanya kapujhoz. Kerekes Pista s Virg dm a hidegtl elgmberedett tagokkal kszldtak ki az els UAZ-bl a reflektorok ltal megvilgtott hessbe, hogy kinyissk, majd az t aut utn ismt gondosan be is zrjk a nagykaput. Aztn a hban kicsit csszklva a tbbiek utn iramodtak, az autk fel-felvillan fklmpit kvetve a sttben.
Az t kocsi mg szorosan egyms mg zrkzva is ppen csak elfrt a kt plet kzti keskeny ton, ahol leparkoltk ket. De utasaikat ez izgatta a legkevsb. Fztak, fradtak s hesek is voltak. Gyorsan behordtk ht a csomagjaikat a Pter ltal mutatott plet elterbe, a lpcsk el. A tet alatt a havazstl megszabadultak, de fzni egy cseppet sem fztak kevsb, mint odakint a kocsikban. Radsul az eltrben mg a kintinl is mlyebb sttsg honolt, amit inkbb csak kihangslyozott, mint eloszlatott annak az egyetlen elemlmpnak a fnye, amit Tth Sndor kapcsolt be, hogy t ne essenek halomba rakott csomagjaikon.
Amikor a cipjkre tapadt h miatt nagyokat tappog Pista s dm is megrkeztek, Bla s Pter egy msik lmpval felszerelkezve felmentek az els emeletre. Sorra nyitogattk az ajtkat, mg nem talltak egy olyan krletet, amelyben nem csak olajklyha volt, de elegend fekhely is mindenki szmra. Amg Bla visszaindult a csapat tbbi tagjrt, Pter meggyjtotta az ajt mellett lg petrleumlmpt, melynek aprcska, eleinte flsen tncol lngja sejtelmes, srgs flhomlyt varzsolt a tgas szobba.
– Egy jszakt ebben a teremben tltnk – kalauzolta be a tbbieket Bla a kivlasztott krletbe. – A nk maradnak az als gyakon, a frfiak pedig felmsznak az emeletre. Amg Jutka nni s Bea kiporcizzk a vacsort, Pter begyjt a klyhba, mi meg elmegynk tovbbi pokrcokat keresni, mert egyelre nem lesz igazn meleg idebent.
Ha nem ismertk volna korbbrl is a laktanyt, igen csf els jszakjuk lehetett volna. gy azonban Pter csak benyitott rgi, irodbl talaktott szobjukba s a nhny hete otthagyott kannbl gyorsan feltlttte a klyha tartlyt. Mire Blk a folyosvgi raktrbl meghoztk a tartalk pokrcokat, mr vgan duruzsolt az olajklyha tze a sarokban. Minden gyra az eredeti gynem mell kt-kt plusz pokrcot tertettek, hogy a hideg falak kztt legalbb azok melegen tartsk ket. Hiszen mg a petrleumlmpa gyr fnyben is ltni lehetett leheletk prjt a szobban.
Bla elszr gy gondolta, hogy Nrt is beengedi a csapat szllsra, valamelyik gy al parancsolva jszakra. De a meglehetsen zsfolt krlet lttn inkbb kt pokrcbl csodlatos almot rgtnztt a kutynak a lpcsvel szemben ll rasztal alatt, ahol az utazs eltt is volt a helye, amg gazdi a szomszd irodban laktak. Nr azonnal el is foglalta rgi-j helyt, hls farkcsvlsval megdngetve bellrl az asztal oldalt.
A csapat hideg konzervekbl ll vacsorjt a legjobb indulattal sem lehetett bsgesnek nevezni. Fejenknt csak egy hskonzerv, vagy kt mjkrm s kt-kt szelet ktszerslt jutott a megcsappant kszletekbl, ha mg reggelizni is akartak. Mindenki sztlanul, a kabtjba burkolzva tmte magba az adagjt. Csak a kanalak s a ksek zrgse hallatszott a konzervdobozokon. A gyenge, srgs fnyben kzel hajoltak az telhez, hogy legalbb nagyjbl lssk, mit vesznek a kanalukra, vagy kennek a ktszersltjkre. Csak azzal vigasztalhattk magukat, hogy a vacsora vgre mr nem ltszott meg a leheletk a szobban. Felltzve bjtak be a takarik al, s sokig forgoldtak a sttben, mire elnyomta ket az lom. j szllsuk ugyan nem volt olyan knyelmes, mint azt sokan vrtk, de reggel mr kellemes melegben bredhettek.
A Bla ltal grt egyetlen jszakbl bizony hrom egsz nap lett, mire megfelelen kialakthattk a szllsukat a laktanyban. A nagy, kzs szobbl egy szavazst kveten a sokkal kisebb, ngy-t szemlyes szllsokk alaktott irodkba kltztek. Az olajklyhkat mindentt rgebbi, fa s szntzelsre cserltk. Ezekhez ugyanis egy kis munkval brmikor aprthattak ft, az zemanyagnak is hasznlhat gzolaj pazarlsa nlkl. Fbl s sznbl ugyanis Pter emlkei szerint a laktanya udvari raktrban hatalmas kszletek voltak felhalmozva.
Els nap mgis csak a csapat kisebb rsze tudott az j szobk berendezsvel foglalkozni. Reggelinl elfogytak a magukkal hozott kszleteik, ezrt gyorsan el kellett mennik egy megfelel boltba, ahonnt beszerezhettk az ebdre valt. Bla s Kerekes Pista vllalta magra a kvetkez nhny napi tel elteremtst. Segtsgl velk tartott Ildik s Tth Andrea is. A kt kivlasztott terepjrval nem sokkal reggeli utn hagytk el a laktanyt, egyenesen megclozva az alig t percnyire lv ABC boltot, amit Bla s Ildik mg az orszgjr tjuk eltt ismertek meg. Msfl rba telt, mire ngyen kivlogattk a szksges lelmiszereket, s dugig megraktk velk a kt UAZ-t.
Kzben a tbbiek hatalmas erfesztssel felvonszoltak a Telephelyrl egy gulysgyt az emeletre s belltottk a frd melletti, konyhnak kivlasztott krletbe, kzvetlenl az ablak el. Prge Jani hozott egy darab bdoglemezt a mhelybl s az ablak egyik negyedt azzal helyettestve, a kzepbe vgott lyukon t vezette ki a tbori konyha fstjt a szabadba. Amg ezen dolgozott, trsai a laktanya tkezdjbl asztalokat s szkeket hordtak t s berendeztk j konyhjuk ebdlnek sznt rszt.
Az lelmiszereknek a frdben val elraktrozsa s az ebd utn Virg dm s hrom trsa kivonult a laktanya udvari raktrba ft vgni. Dlutnra nem csak felaprtottak, de sajt pletkbe elre is hordtak annyi ft, amivel mr be lehetett gyjtani a gulysgyba. Els meleg vacsorjuk csak mkos tszta volt, amihez a lnyok fradsgos munkval majd ktkilnyi mkot darltak meg, de akkor is csodlatos rzs volt vgre asztalhoz lni s igazi, meleg telt enni. s mg jobb volt este lefekdni a biztonsgos, meleg szllsukon, igazi gyakba, nem pedig mindenfle rgtnztt fekhelyen gubbasztani reggelig.
A msodik reggel Prge Jani s hrom trsa vette t a favgst Virg dmktl. Amg a ngy src htul az udvari raktrnl izzadt, a csapat tbbi tagja kihordta a kivlasztott irodkbl az ott lv, immr feleslegesnek tlt btorokat. Szekrnyekkel, gyakkal rendeztk be a leend lakszobkat. Aztn dlutn be is gyjtottak a klyhkba, hogy mire tkltznek, a falak is tmelegedjenek egy kicsit. Kialaktottak egy ni szobt, kt „fi-krletet”, valamint Tthknak s Blknak egy-egy valamelyest kisebb, ktszemlyes szobt.
Harmadik naptl azutn a csapat valamennyi frfi tagjai elvonult ft vgni s szenet hordani. Hrom fldszinti terembl kipakoltk a vasgyakat s szekrnyeket, hogy tzelvel rakhassk meg a hajdani krleteket. Csak az ezermesterk, Prge Jani s Korom Pter nem tartott velk nagy munkjukban. Azzal voltak elfoglalva, hogy egy kis benzinmotoros genertor segtsgvel beindtsk a pincben lv hidrofort. Igyekezetket vgl is siker koronzta. Persze nem pazarolhattk a benzint a hidrofor folyamatos mkdtetsre, csak pr naponknt feltltttk vele a Telephelyrl elrngatott tartlyokat. Ezzel megolddott az ivvz, a fzs, meg a frds problmja is egy csapsra. Zuhanyozni ugyan ezutn sem tudtak, de mr melegthettek vizet, s hamarosan megtapasztaltk, hogy lavrban is milyen pompsan lehet frdeni.
Az utols nagy problmjuk az lelmiszer volt. Pter tmutatsa alapjn mr a harmadik napon megtalltk a laktanya hatalmas kszleteit az egyik raktrban, de valahogy nem akardzott azonnal nekiesni annak a kincsnek. Inkbb nekidurltk magukat, s hrom katonai mentvel elkezdtk behordani a krnyez boltokbl a konzerveket, szraztsztt, ktszersltet, kekszet s sok ms egyebet, amit hasznosnak tltek. j kszleteiket az pletk fldszintjn, a tzelraktrakkal szembeni krletekben halmoztk fel. Az egyszersg kedvrt nem ptettek nekik polcokat, csak az emeletes vasgyakra, meg a szekrnyekbe pakoltk be a klnbz rukat, a konzervek nagy rszt pedig egyszeren csak fajtnknt sorba raktk a fldn.
A begyjt brigd minden nap ms tagokkal indult tnak, de furcsa mdon a favgs is igen npszer munknak szmtott. Mg lnyok is jelentkeztek mind a kt feladatra. Ami persze cseppet sem volt csoda, hiszen a munkn kvl csak beszlgetssel tudtk mlatni az idt. Egszen addig, mg a msodik ht derekn Andrenak hatalmas tlete nem tmadt. Rbeszlte a begyjt brigd tagjait, hogy menjenek el nhny ms boltba is az addig megltogatott ABC-k helyett! Dlre egy nagy halom knyvet, klnbz trsasjtkokat, tbb csomag krtyt s nem utols sorban nhny elemes magnt is hazavittek a laktanyba.
Elszr a magnknak lett hatalmas sikerk. Irtzatos mennyisg elemet hasznltak fel, hogy egsz nap szljon valami zene a konyhban, ami igazbl nem csak konyha lett, hanem a csapat letnek a kzpontja is. Korbban is itt csrgtek lefekvs eltt, hossz beszlgetsekbe bonyoldva. De mgis a magnk rkezse utn lett a konyhbl igazi kzssgi szoba. Mr nem csak beszlgetni lehetett, hanem egytt nekelhettek a kazettk nekeseivel, vagy az asztalokat flre tolva akr tncolhattak is a zenre. Pr nappal ksbb pedig mg az eleinte kinevetett trsasjtkokat is hasznlatba vettk. Kisebb csoportok alakultak egy-egy petrleumlmpa krl s nagy krtyacsatkat vvtak, vagy ppen valamelyik dobkocks gyerekjtkon nevettek nagyokat.
Bla gy meredt a havas jrdra, mintha ksrtetet ltott volna. A tli napfnyben hatalmas vegfalait csillogtat, egy emeletes nagyruhz eltt a hban jl kivehet volt egy keskeny, alaposan letaposott svny. Egyik irnyban egyenesen az ruhz bejrathoz vezetett a csaps, a msik fel pedig vgig az utca hosszn. Az egymsba foly lbnyomokat legalbb t-hat embernek kellett hagynia. Lthatan valamennyien igyekeztek egy sorban haladni, hogy ne kelljen a havat trnik. s amerrl jttek, arra is tvoztak. Slyos tskik alaposan lehzhattk a karjukat, mert az svny mellett tbb helyen is hossz karistolsok ltszottak a szz hban.
– Anym! – fogta nkntelenl is suttogra Kerekes Pista a hangjt, br akik a nyomokat hagytk, mr biztosan meghallottk a hrom aut motorjnak a berregst, ha mg a krnyken voltak. – Itt nemrg emberek jrtak!
– Emberek bizony – morogta Bla s fegyvert felkapva kikszldott a voln mgl. – De vajon hnyan? s mifle emberek?
– Olyanok mint mi – szllt ki a vllt vonogatva a zldre festett kocsibl Pista is. – Amilyen szp nyomokat hagytak, nem is lesz nehz megtallni ket!
– Nehznek nem lesz nehz, csak azt nem tudom, hogy rdemes-e? – hajolt a nyomok fl Bla, ahogyan szerinte az indinknyvek nyomolvasi is tehettk.
Megprblt egszen tiszta lenyomatokat tallni, ami meglepen nehznek bizonyult. Az idegenek taln a hideg miatt, taln msrt, nem akartak beszlgetni menetkzben. Szigoran egyms mgtt haladtak s sszetapostk egyms lbnyomait. Csak itt-ott lehetett kivenni egy-egy nyomtredket, amely kiss oldalra kerlt, vagy tisztbb helyen maradt meg. Ezeknek a mintja viszont felkeltette Bla rdekldst, mert elkpeszten hasonltottak egymsra. A mintk azonossgn tndve Bla letrt egy gacskt az egyik szrazon zrg dszbokorrl. Megmrte vele az egyik nyom hosszt, aztn a gallyat odaprblta a kvetkez lbnyomhoz, majd egy harmadikhoz is.
– Hogy mirt nem vagyok n Csingacsguk! – llt fel Bla bosszsan eldobva a vkonyka gallyat. – Talltam hrom olyan nyomot, amiknek egyforma a mretk s a mintjuk. Kett egymson van. Vagy ugyanaz a szemly hagyta ket, vagy kt olyan ember, akik egyforma cipt hordtak.
– Aha! – blogatott Pista, kzelebb hajolva a trsa ltal mr megvizsglt lbnyomokhoz. – s akkor ez most mit jelent?
– Fogalmam sincs! Bezzeg Csingacsguk, vagy Brharisnya csak rnzne erre az svnyre, s mindent elmondana azokrl, akik itt hagytk a lbuk nyomt!
– Winnetou-rl s Old Shatterhand-rl nem is beszlve – tdtotta Blk mell lpve Pter, aki a msodik kocsit vezette. – De azrt nem olyan vszes a helyzet. Elszr is bemegynk az ruhzba, htha mg itt vannak, akikrl beszlnk. s ha nem tallunk senkit, akkor elindulunk a nyomok mentn, mg meg nem talljuk a gazdikat!
– Ha van is valaki odabent, az a fegyvereitek lttn biztos jl elbjt! – jegyezte meg Pter Erzsi az ruhz kirakatt vizslatva.
– Szerinted taln fegyverek nlkl kellene bejnnnk a vrosba? – nzett megtkzve a lnyra Pter. – s ha kutykkal tallkozunk, mint Ppn?
– Taln attl flsz, hogy valamelyik lergja rlad az autt?
– Fegyver nlkl sehov sem megynk! – vgott kzbe Bla. – Tallkozhatunk kutykkal, vagy akr egy fegyveres banda is ide vetdhet. Mind lttuk Pesten, hogy mire kpesek!
– Nekem mondod? – fintortott el az arct Erzsi.
Amilyen knny volt mondani, hogy vizsgljk t az ruhzat, olyan nehznek bizonyult meg is tenni. A kirakatok kzelben mg egszen jl lehetett ltni odabenn. De minl beljebb mentek a polcok sorai kz, annl mlyebbek lettek az rnykok. Ha nem hoztak volna magukkal nhny elemlmpt, hamarosan fel is kellett volna adniuk a kutatst. gy is egy rn t bolyongtak az ruhz fldszintjn, az emeleten s a mg sttebb raktrakban, hangosan szlongatva az idegeneket. Mgsem lehettek biztosak benne, hogy az svny kitaposi nem lapultak-e ott valamelyik stt sarokban, elkerlve a figyelmket.
Az ruhz sikertelen tkutatsa utn Korom Pter javaslatra egyszeren elindultak a hba taposott svnyen, hogy megkeressk a msik vgt, ahol az idegenek lnek. A biztonsg kedvrt csak hrman gyalogoltak a hban, fegyvereiket kszenltben tartva, a csapat tbbi ngy tagja messze lemaradva kvette ket a hrom autval.
Lassan, llandan krbekmlelve ballagtak vgig a nptelen utckon. A nma hzak s stt ablakok sugrozta nyomaszt hangulatot a hrom kocsi motorjainak felmordulsai sem tudtk megtrni. Folyton gy reztk, mintha figyeln ket valaki. Sokszor szinte mozdulni lttk valamelyik fggnyt a szemk sarkbl. Mskor a szltl mozdul fagakrl lehull h, vagy egy riadtan felrppen madr ijesztett rjuk. Nem csoda, hogy amikor a feltmad szl hangos drrenssel bevgta az egyik nyitva maradt kaput, hajszl hjn belelttek a szegny reg fa alkotmnyba.
– A rohadt letbe! – llt meg Kerekes Pista hirtelen megizzadt homlokt trlgetve. – Majd’ sszecsinltam magam!
– Nem vagy vele egyedl – nevette el magt knyszeredetten Bla.
– A fenbe! Majdnem hasra vgtam magam a hban! – tdtotta Pter, idegesen igazgatva vlln a gppisztolya szjt. – Olyan volt, mintha rnk lttek volna!
– Tnyleg. Meghallannk egyltaln, ha valaki lelne bennnket?
– Fogalmam sincs – rzta elvigyorodva Pter a fejt. – Engem mg sosem lttek le. De mg csak nem is beszltem olyannal, akit egyszer mr lelttek!
– Nincs valami rtelmesebb tmtok? – szlt kzbe Pista. – gy is rajtam van a frsz, ti meg ilyen marhasgon tritek a fejeteket!
Bla megnyugtatan htra intett az autknak, aztn tovbb tapostk a havat az svny mentn. Egszen a kvetkez sarokig, ahol a nyomok tvgtak az tkeresztezdsen, s a bal oldali mellkutcban folytatdtak. A hrom feldert vatosan, a sarok mg bjva lesett be az jabb utcba. Alaposan megvizsgltk a kopott, mra egysgesen szrke hzak sort, valami szokatlant, valami fenyegett keresve. De persze az res mellkutcban sem mozdult senki s semmi.
A nyomok az utca jobb feln gy tven mterrel tvolabb egy reg, koszlott vakolat egyemeletes brhzhoz vezettek. Oda kanyarodtak a ktszrny kapuhoz s eltntek mgtte. Blk nagy btran odamasroztak a hajdani fests megfakult, zld maradvnyait visel ktajtnyi magas kapuhoz, aztn tancstalanul meglltak a kopott, de annl dszesebb, kovcsoltvas kilincset nzegetve.
– Na j! Nem azrt jttnk, hogy itt csorogjunk egsz nap! – ragadta meg a kilincset Pter, mikor Erzsi az els kocsival megllt a sarkon.
Mind a hrman panaszos nyikorgst vrtak a kilincstl, meg a feltrul kaputl is, de a zr s a sarokvasak is csendesen, olajozottan mozogtak. A Pter vlla felett beles feldertk hossz, keskeny s stt kapualjat lthattak. A folyos a tls vgn, vagy tz mterre tlk, kt oldalrl kapott fnyt s szembl, az emeletre vezet lpcs fell. A hrom fi olyan vatosan osont be ebbe az alagtra emlkeztet kapualjba, mintha tmadstl kellett volna tartaniuk. Halkan, lpteik neszre gyelve lopakodtak vgig a tzlpsnyi sttsgen, hogy aztn zavartan torpanjanak meg a msik vgn.
A kt nyls, melyen a kapualj fnyt kapott egy-egy udvarba vezetett. Jobbrl egy kisebb, jszerint hromszglet terletet lthattak, melyet szz h bortott. A nagyobb udvar balra nylt. A vgben keresztben fltets, ell deszkafal, deszka ajtk sort mutat plet zrta el a kiltst. A nagy udvar jobb oldalban egy srgra vakolt, szintn fltets hz llt a hatalmas difa alatt. Az emelet fggfolyosja alatt mind a kt oldalon hmentes sv maradt a fal tvn s a laksok ajti eltt. A kapun bejv idegenek itt nem hagytak nyomot. Vagyis a hz brmelyik laksban lehettek a fldszinten, vagy akr az emeleten is.
–Odanzzetek! –mutatott vratlanul bal fel Kerekes Pista.
Blnak s Pternek els pillanatban fel sem tnt, hogy a folyos alatti hmentes jrdrl keskeny svny vezetett a nagyobbik udvar jobb oldalban ll, okkersrgra vakolt hz ajtajhoz. Most, hogy jobban megnztk a kis hzat, mg a kmnybl felszll fstt is meglttk a difa kopr gain tl. Bla egy percnyi habozs utn lesietett az udvarra vezet hrom lpcsn s az idegenek szllsa fel indult.
Barna Klmnn fradtan, lihegve emelte kt degeszre tmtt tskjt a szennyesldnak is hasznlt lpadra. Elgmberedett ujjaival taln ki sem tudta volna gombolni a kabtjt, ha Klri nem siet azonnal a segtsgre. Megszabadulva a vastag, mszrme bls kabttl legszvesebben leroskadt volna a tskk mell, pihenni egy kicsit. Ehelyett csizmjt lergva azonnal a szoba fel indult.
– Hogy vagy, kicsi csillagom? – lpett a vastag sznyeggel bortott szobba, ahol a hrom gytl, a kt szekrnytl s a TV-asztaltl mr lpni is alig lehetett. A legnagyobb gyrl, mely hrom hnapja mg a hzaspr fekhelye volt, egy tz-tizenkt ves forma fi nzett fel az asszonyra, trdre eresztve az ppen olvasott knyvet. Kerek arca megszlalsig hasonltott Klrira. Boldog mosolyra hzd szja elrulta rmt, hogy Marika nni megint hazatrt vgre. A krds mgsem neki szlt, hanem a mellette fekv, hsz v krli szke fiatalembernek. Az idsebb fi az ismers hangra oldalt hemperedett s flre tartott fejjel, valami fura flmosollyal nzett az anyjra. Hossz, vkony ujjaival aclos kemnysggel fogta meg a simogatni kszl kezet s pr pillanatnyi vrakozs utn hirtelen elnevetve magt a mellhez drglte. Aztn lemszott az gyrl, s kicsit durvn maghoz hzta anyja fejt, odanyomva az arct az asszony szjhoz. A puszi cuppansra ismt felnevetett mly hangjn s boldogan htravetette a fejt rmben.
– Nem volt itthon semmi baj? – krdezte az asszony az utna jv lnytl, kzben gyakorlottan vgigtapogatva fia nadrgjt, nedvessget keresve rajta.
– Semmi, Marika nni – rzta a fejt mosolyogva Klri, hogy barna haja csak gy rpkdtt kerek arca krl. – Tzeltem, ahogy mondani tetszett. Meg jtszottunk Imivel. Nagyon j kedve volt egsz dleltt!
– Ksznm, hogy vigyztatok r, kicsim! – simogatta meg a lny arct Barnn. – Kicsit kifjom magam, tisztba teszem Imit, aztn fznk valami finom ebdet. A barna tskban talltok egy kis csokit. Egytek meg Csabival!
Amint a kt gyerek kirohant a konyhba, az asszony elszedett a szekrnybl egy tenyrnyi kerek dobozt, a TV-asztal alatti csomagbl pedig kt pelenkt. Kibontotta Imi ruhit s tizenht v gyakorlatval hozzltott pelenkt cserlni a fin. Maga sem tudta, mirt tolakodtak ppen most elbe a rges-rgi emlkek, amg tisztba tette nagyra ntt „babjt”, de szinte hallani vlte a doktorn hangjt, mikor sajnlkozva kzlte velk, hogy msodik fiuk nemcsak mozgssrlt, de rtelmileg is fogyatkos. Barnn eleinte nagyon sokat srt ezrt. Legtbbszr versenyben Imivel, akit naponta tszr kellett tornztats cmn megknoznia. A kicsiny test tehetetlenl hajlott a keze alatt. Fejletlen izmai kptelenek voltak megtartani mg a fejecskjt is, nemhogy egsz testt. Szerencsre Klmn mindenben mellette llt. Megetette a picit, de ha kellett akr tisztba is tette, vagy megfrdette. Sokszor elvittk stlni Klmussal, Imi hat vvel idsebb btyjval a babt, amg anya pihent egy kicsit.
Aztn lassan, vek alatt megersdtt egy kicsit Imike is. Hrom vesen mr fel tudott lni a kisgyban. t ves elmlt, mikor lbra llt s elindult, amg volt miben kapaszkodnia, vagy volt, ami rdekelte. Egy vvel ksbb lassan elhagyta a kapaszkodkat s szlesen csmpz lbaival oda ment, ahov akart. De beszlni soha mg csak meg sem prblt. s a bilire sem szokott r. Furcsa mdon nevetni is csak hat vesen kezdett. Igaz, srni is meglepen ritkn srt. Taln, mert nem tudott beszlni, ha elesett is, csak feltpszkodott s ment tovbb, nem kereste a babk srs mdjn a vigaszt nyjt anya kzelsgt.
Barnk lassan megszoktk, hogy letket Imi kr kell szerveznik. Marika egy sor utnajrs s kilincsels utn vgl tvllalhatta frjtl a hzfelgyeli munkt, hogy egsz nap Imivel lehessen. Amg a hzban, vagy az utcn takartott, fia ott lt mellette a tolkocsijban, ami nlkl sehov sem tudtak volna eljutni a vrosban. Klmn egy belvrosi irodban dolgozott. Kzben Klmus kijrta az ltalnos iskolt, majd le is rettsgizett. Aztn az egyetem helyett elment dolgozni, hogy segthessen a szleinek egy kicsit. Nem sokra megismerkedett Tndvel, akivel tavaly tavasszal ssze is hzasodtak, s egy kis albrleti szobba kltztek, valahol a vros tls vgn.
Marika eleinte ugyanannyira flt magval vinni Imit takarts kzben, mint egyedl hagyni otthon. Tartott az emberek megjegyzseitl. A hz laki azonban nem csak megszoktk, de hamarosan meg is szerettk a kocsijbl csendesen nzeld szke fit. Mg kedveskedni is megprbltak neki. Beszlgettek vele, meg csokit hoztak neki. Aztn gyorsan megtanultk, hogy Imi nem eszik semmi darabosat, s beszlni sem tud. gy Marikval beszlgettek s nha egy-egy gymlcss joghurtot, vagy valamilyen pudingot, csokikrmet hoztak Iminek.
Aztn tavaly sszel lecsapott a jrvny. Amilyen tvolinak tnt az els napokban, olyan hirtelen sprt vgig a hzon. Volt olyan nap, hogy hrom betegrt is ki kellett jnnik a mentknek egyms utn. Az els ht vgre az sszes idsebb lak krhzba kerlt. Csak Barnk s az egyik emeleti laksban Horvthk maradtak. A legfiatalabb csald, a fldszinti kettes lakst brl Csnyik elutaztak valahov, gy szinte kirlt az egsz hz.
Marika alig mert kimozdulni a laksbl. Ha mgis el kellett mennie a boltba, zld szjkendt akasztott az arca el. Nem rdekelte az emberek vlemnye, br nem is nagyon volt, aki brmit mondhatott volna. Naprl napra egyre kevesebb emberrel tallkozott az utcn. Mig sem tudta megbocstani magnak, hogy anyai aggodalmra hallgatva elkldte a frjt Klmuskhoz. Fltette nagyobbik fit, aki mr kt hete nem jrt nluk. Klmn a felesgtl ltott mdon arca el kttte a zld kendt s engedelmesen elindult a vros tls vgben lak fiukhoz. Marika egsz jjel s msnap is bren vrta a frjt. De Klmn soha tbb nem jtt haza.
Kt nappal ksbb Marika szveszt fejfjsra bredt. Szdelegve ltta el Imit, br mr az tel szagtl is hnyinger kerlgette. Vgtelen gyengesgben lefekdt az gyra. Tudta, hogy ha Klmn eddig nem jtt haza, mr sosem fogja ltni a frjt. Csak fekdt s legszvesebben is meghalt volna nagy bnatban s magnyban. Taln tnyleg meg is halt volna, ha nincs ott Imi. Ha sajt magrt nem is volt sem kedve, sem ereje megmozdulni, kptelen volt elnzni, ahogyan a tele pelenktl tzik Imi nadrgja. Nem panaszkodott a „gyerek”, mg csak nem is rngatta az anyjt. Csak odatrdelt az gy mell s llt a karjra tmasztva nzte, mit csinl Marika. s az asszonyba minden knon tl belehastott a felismers: ha most feladja, azzal Imit is hallra tli! Hiszen a fia mg segtsget sem tudna krni! Mg a laksbl sem tudna egyedl kimenni! Egy darab kenyeret sem tudna elrgni hsgben! Csak tovbb fekdne itt mellette, s csendben hen halna!
Elbb csak elsrta magt. De aztn ez a rmkp a magra marad, tehetetlen firl, elegend ert adott, hogy nagy nehezen legyrje a rosszulltet, s talpra kszldjon. Szdelegve tisztba tette s megetette Imit. Utna – akrmilyen elesettnek is rezte magt – mr arra is volt elg ereje, hogy kimenjen az udvar vgben elkertett rgi kerekes kthoz kt kannval, mert a konyhai csapbl sehogyan sem akart folyni a vz, hiba csavargatta a gombokat.
Csak akkor jtt r, hogy mr a kannk teletltse kzben is hallotta a tvoli, vkonyan sr seglykrst, mikor a konyha becsukd ajtaja megszaktotta a hangot. Dbbenten letette a kt kannt, s ismt kilpett az udvarra. Hosszan hallgatzott, hogy megllaptsa, merrl jn a panaszos, szinte tlvilgi srs. Kzben a tekintete valamirt tbbszr is megllt Horvthk ajtajn. Taln azrt indult ppen ahhoz a lakshoz, mert br napok ta nem ltta ket, a mlt ht vge ta mr csak Horvthk laktak a hzban rajta s Imin kvl.
Az emeleti laks ajtaja csak kilincsre volt csukva. Ahogy kinyitotta s belkte maga eltt, Marika felkapcsolta zseblmpjt, s a keskeny fnysugrral vgigtapogatta a keskeny elszobt. A zrgsre a srs egy percre abba maradt, majd sokkal ersebben hangzott fel jra a szobbl a megduplzd seglykrs. Barnn elbotorklt a szobaajtig, majd tbotladozott az idegen btorok kztt. Igyekezett tudomst sem venni az gy eltt fekv Horvth Tiborrl, aki furcsa, termszetellenes pzban szortotta arct a franciagy aljhoz. Csak a bels szoba ajtajt kereste s a segtsgrt knyrg hangokat.
Az ajt fel trekedve rmlten felsikoltott, amint valami meleg, szrs dolog srldott erteljesen a lbhoz. Majdnem elejtette ijedtben a lmpjt, de aztn a keskeny fnysugrban megknnyebblten ltta, hogy csak Ldi rmtette meg, Horvthk nmetjuhsz kutyja. Ldi boldog farkcsvlssal trleszkedett az asszonyhoz, csaknem leverve t a lbrl. Tlrad rmben csak nehezen engedett utat a bels szoba ajtajhoz, ahol Barnn vgre megtallta a sr hangok forrsait. Az egyik mocskos, gyrtt gy eltt Klri kuporgott a fldn, Horvthk hetedikes lnya. A msik sarokban kt vvel fiatalabb ccse, Csaba srdoglt nedves-mocskos takarja alatt.
|